První velkomoravský kníže bezpochyby pozval byzantské misionáře proto, aby jim lid rozuměl, aby zvěst zapustila hlubší kořeny. Ale už ve druhé generaci rozhodly mocenské vlivy a zvěstování víry ve staroslověnštině bylo vytlačeno latinou.
Velkomoravský kníže Rostislav poslal o rok dříve byzantskému králi Michaeli III. poselství s žádostí o vyslání učeného církevního hodnostáře, který by zde položil základy církve. Velkomoravští již znali franské učení, ale kníže se obával východofranského vlivu.
Velkomoravský kníže Rostislav byl svatořečen v r. 1994. Dlouhodobě se o zvelebení jeho památky zasazoval náš církevní historik prot. prof. Pavel Aleš. Po shromáždění všech historických materiálů a především pod duchovním působením shůry nakonec věci dospěly ke svatořečení, které bylo připraveno s …
Učitelé z Moravy předávají papeži poselství od Rostislava, Svatopluka a Kocela a poté mu vysvětlují, proč se rozhodli moravské Slovany vyučovat křesťanské víře v jejich rodném jazyce. Papež jejich vysvětlení přijímá a schvaluje. Poté nechá Konstantina a Metoděje vysvětit na biskupy.
Vladimír byl nejmladším synem knížete Svjatoslava I. z rodu Rurikovců, nenarodil se však v manželském loži.Jeho matkou byla Maluše, služebnice (klíčnice) nebo společnice kněžny Olgy Maluše, nešlo však patrně o ženu nízkého původu.Malý Vladimír vyrůstal vedle svých starších bratrů Jaropolka a Olega na babiččině dvoře, kde žila i jeho matka.
Cyrilometodějská legenda je asi nejznámější moravskou legendou. Vypráví se v ní, že kníže Rastislav vypravil poselství z Moravy k byzantskému císaři Michaelovi. Prosil, aby poslal někoho, kdo by jeho prostý lid vedl k pravdě a vyložil její smysl. Příchod věrozvěstů
Rostislav intriku včas odhalí a pokusí se nehodného příbuzného zabít. Do pasti místo něj ale padne sám. Svatopluk ho svázaného předává Karlomanovi a mocný velkomoravský kníže se ocitá před soudem. „Vypíchněte mu oči a nadosmrti ho zavřete do kláštera sv. Jimrama v …
Velkomoravský kníže. Kdy jsem se narodil, sysel nevím. Vzpomínám si, že mě vychovávali na dvoře franských králů. Dosadili mě na trůn a určitě si mysleli, že budu tancovat, jak budou pískat. Ubránil jsem se, dobyl nová území a natruc pozval nové učitele křesťanské víry ne z Německa, ale z …
Velkomoravský kníže Rostislav správně vytušil, že jeho synovec Svatopluk chystá zradu, a tak pod záminkou hostiny pozval Svatopluka na hradiště u Mikulčic. Mladý a velmi ctižádostivý Svatopluk však pochopil, že se jedná o past, a naopak sám nachystal svému strýci léčku.
Cyrilometodějská legenda je asi nejznámější moravskou legendou. Vypráví se v ní, že kníže Rastislav vypravil poselství z Moravy k byzantskému císaři Michaelovi. Prosil, aby poslal někoho, kdo by jeho prostý lid vedl k pravdě a vyložil její smysl. Příchod věrozvěstů
Airsoft
Billiard
Bowling
Laser game
Motokáry
Paintball
Šipky
Stolní fotbal
Střelba
Trampolíny
Únikové hry
Virtuální realita
vse